Odlazak na psihoterapiju
U filmovima i serijama proces psihoterapije često se prikazuje kao jako puno plakanja, no u stvarnosti, može se desiti niz različitih trenutaka. Ponekad će biti plakanja, ponekad će biti smijanja, a oporavak će biti postupan uz uspone i padove. Kroz sve te trenutke istraživat ćemo problem s kojim smo došli te učiti nove vještine i načine suočavanja. Uz to, gradit ćemo odnos s terapeutom te ga s vremenom stvoriti i steći povjerenje te se sve više otvarati.

Trebate li psihoterapiju?
Ako se…
• želite bolje upoznati, doći u dublji kontakt sa svojim mislima, emocijama i ponašanjem
• desila velika životna promjena s kojom se teško nosite
• osjećate preplavljeno, kao da imate previše obaveza za obaviti ili problema s kojima se morate nositi te imate osjećaj da se ne možete odmoriti
• osjećate umorno, imate potrebu puno spavati, teško ustajete iz kreveta, ili ne možete zaspati i budite se tijekom noći
• gubite interes za aktivnosti koje ste prije voljeli, povlačite se iz života i društva
• osjećate beznadno, nemate više nade u budućnost
• osjećate anksiozno, doživljavate napade panike, a sve to vam onemogućuje obavljanje nekih aktivnosti
• teško nosite s emocijama i stresom i trebate naučiti mehanizme suočavanja
• stalno brinete, „na rubu“ ste, i to vas umara i opterećuje
• niste zadovoljni s odnosima te su vam odnosi s drugim ljudima napeti
• vaša ponašanja, poput konzumiranja alkohola, droga ili pojačane agresivnosti utječu na vas i na ljude oko vas
• doživljavate bilo što drugo, a da vam ometa svakodnevno funkcioniranje te vas opterećuje
… možete se javiti psihoterapeutu!

Kako izgleda prvi susret sa psihoterapeutom?
Prvi odlazak psihoterapeutu može biti uzbuđujući, ali u isto vrijeme i zastrašujući i nelagodan događaj. Dolazite nepoznatoj osobi i otvarate se. Ne znate što vas čeka, kako će razgovor izgledati, o čemu ćete pričati, što će vas sve pitati. Takve su misli i osjećaji sasvim prirodni i očekivani.

Ukratko rečeno, na prvom susretu terapeut vas nastoji upoznati!
Upoznavanje obuhvaća niz pitanja o vama i vašem trenutnom životnom kontekstu te pitanja o problemu s kojim dolazite. Osim o problemu, pričat ćete i o tome kakva su vaša prethodna iskustva s tim problemom (i prethodnim terapijama i savjetovanjima ako ste na njih išli), kako se s time nosite i što vam u tome pomaže te što vam je u životu otežano jer imate taj problem. Osim toga, terapeut će vas pitati što biste voljeli promijeniti i što biste htjeli postići terapijom, odnosno koji su vam ciljevi terapije.

Postoji mogućnost da ćete ispuniti neki upitnik, no to nije pravilo. Osim toga, terapeut će vas upoznati i sa svojim načinom rada i tijekom same terapije. Budući da postoji nekoliko psihoterapijskih pravaca, psihoterapeut će vas ukratko upoznati s onim koji on prakticira. Ako vam nešto neće biti jasno, postavljajte pitanja!
Budući da je terapeut tu kako bi vas razumio, uvažio i pružio vam suosjećanje te s vama suradnički radio na problemu s kojim dolazite, vrlo je važno biti iskren. Iskrenost može biti izazovna, naročito na prvom susretu kada terapeuta još nismo upoznali i stekli u njega povjerenje. No, kako bi terapeut mogao razumjeti s čime se nosite, pokušajte svoje misli i osjećaje opisati iskreno i otvoreno, bez uljepšavanja.

Što ako terapeut nije nešto dobro shvatio?
Ako primijetite da terapeut nije nešto dobro shvatio, slobodno ga zaustavite i ispravite grešku. Psihoterapija nema smisla ako vas terapeut nije dobro razumio. Cilj je da obje strane imaju točne informacije kako bi se moglo razviti razumijevanje i zajednički rad na problemu.

Što ako je ono što se od vas traži u tom trenutku previše ili za to niste spremi?
Sasvim je prirodno da za neke stvari još niste spremni. Primjerice, da niste spremni pričati o bolnim iskustvima iz prošlosti ili niste spremi suočiti se sa strahovima koje imate. U tom slučaju to možete otvoreno podijeliti s terapeutom. On će uvažiti vaše granice i mogućnosti te vam dati onoliko vremena koliko vam je potrebno. S vremenom, kako razvijete odnos s terapeutom, steknete povjerenje ili prođete kroz neka lakša iskustva i time steknete hrabrost i snagu, možda ćete osjetiti veću spremnost na dublje otvaranje i rad na vama težim problemima.

 

Pripremili: Tea Tončić, dipl. psihologinja i Nikola Serdarević, mag. psych.

 

Kolumna je izrađena u sklopu projekta Prostori podrške – program savjetovališta u zajednici.

Sadržaj ove kolumne isključiva je odgovornost udruge Terra. Stajališta izražena u kolumni isključiva su odgovornost udruge Terra i ne odražavaju nužno stajalište Europske Unije.

Projekt sufinancira Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda.